Jak zrobić boczek na kanapki?

Boczek to doskonały dodatek do wielu dań. Jest bazą licznych polskich potraw (np. zagłębiowskich prażonek, zapiekanek ziemniaczanych, a nawet prostej, śniadaniowej jajecznicy), jak i świetnym udoskonaleniem bardziej skomplikowanych dań. Czips z boczku podawany jest w wykwintnych restauracjach do kremowych zup, wytrawnych tart, a nawet lodów i przystawek. Do także wspaniały dodatek do kanapek, który z tej prostej przekąski uczyni smaczny, syty i pożywny posiłek.

Boczek – wartości odżywcze

Boczek, w szczególności podsmażony, nie jest dodatkiem zbyt dietetycznym. W 100g surowego boczku zawartych jest około 520kcal! Ta część wieprzowiny zawiera także stosunkowo dużą ilość tłuszczu zwierzęcego. Mimo to, boczek przez wielu dietetyków uznawany jest za cenne źródło białka, tłuszczu, a nawet – wbrew powszechnej opinii – witamin i minerałów. W mięsie zawarte są duże ilości witamin z grupy B, które wpływają na pracę układu nerwowego oraz stan mięśni i naczyń krwionośnych. Boczek to również świetne źródło witamin A, E oraz D, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Zawarte w boczku białko jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także budowanie tkanki kostnej, nerwowej i mięśniowej.

Czy boczek jest zdrowy?

Okazjonalne spożywanie niewielkich ilości boczku nie wpływa negatywnie na zdrowie. Warto pamiętać, by wybierać mięso z możliwie najbardziej ekologicznych hodowli, które pozbawione jest szkodliwych, sztucznych substancji chemicznych. Zdecydowanie bardziej korzystne dla zdrowia będzie spożywanie boczku surowego (lub poddanego obróbce termicznej w warunkach domowych), niż kupowanie już wędzonego boczku, który może zawierać sztuczne aromaty i barwniki. Dużych ilości tłustego mięsa powinny unikać przede wszystkim osoby, które borykają się z nadwagą oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Boczek na kanapki – jak go przygotować?

Idealny boczek na kanapki jest aromatyczny, lekko przypieczony i chrupiący. Mięso należy pokroić w cienkie plastry (tak, by każdy plaster obejmował naprzemienne partie mięsa i tłuszczu), a następnie smażyć do zarumienienia na suchej patelni. Pyszny, chrupiący boczek możemy przygotować także w piekarniku. Pokrojone plastry wystarczy piec w temperaturze około 180 stopni Celsjusza przez 15-20 minut. Tak przygotowane mięso doskonale smakuje na świeżym, chrupiącym pieczywie, z dodatkiem warzyw (np. pomidorów, ogórków – świeżych i konserwowych, zielonych liści sałaty lub rukoli) oraz w towarzystwie dobrej jakości sera żółtego i odrobiny sosu czosnkowego lub majonezowego.