Soczysty, aromatyczny kurczak w sosie kurkowym to idealna propozycja na szybki, rodzinny obiad. Mięso i grzybowy sos świetnie komponują się z różnymi dodatkami: świeżymi surówkami, buraczkami na ciepło i lekkimi, wiosennymi sałatkami, a także z ziemniakami, kopytkami i kluskami śląskimi. Przedstawiamy ekspresowy przepis na pysznego kurczaka w sosie kurkowym, który zachwyci wszystkich miłośników dobrego jedzenia!
Kurczak w sosie kurkowym – przepis
Składniki na 4 porcje:
– 2 duże piersi z kurczaka (opcjonalnie można również wykorzystać mięso z udek z kurczaka lub mięso z piersi indyka)
– 300g kurek
– 2 duże cebule
– 2 ząbki czosnku
– 200ml bulionu
– 100ml białego wina
– 200g śmietany 18%
– sól, pieprz, gałka muszkatołowa
– łyżka oleju roślinnego (np. rzepakowego lub słonecznikowego)
– łyżka soku z cytryny
– opcjonalnie do ozdobienia: posiekana natka pietruszki lub świeże liście kolendry
1. Pierś z kurczaka umyj, osusz i pokrój w wąskie paski. Zamarynuj w oleju z dodatkiem soli, pieprzu i gałki muszkatołowej i krótko podsmaż na głębokiej patelni.
2. Kurki dokładnie umyj i zostaw na kilka minut na ręczniku papierowym do osuszenia. Posiekaj grzyby i dodaj do mięsa. Duś pod przykryciem przez 5 minut.
3. W kubeczku rozrób sos: śmietanę, gałkę muszkatołową i sok z cytryny. Dodaj do mięsa i mieszaj w trakcie podgrzewania, gotuj przez około 10 minut. Po tym czasie zredukuj sos poprzez odparowanie nadmiaru wody, pozostawiając odkrytą patelnię i często mieszając w trakcie gotowania.
Gotowe! Do kurczaka możesz dodać liście kolendry lub posiekaną natkę pietruszki. Podawaj z surówkami i kluskami lub ziemniakami.
Dlaczego warto jeść kurki?
Kurczak w sosie kurkowym to nie tylko smaczny, ale również zdrowy pomysł na sycący posiłek. Kurki są świetnym źródłem beta-karotenu, który jest bardzo silnym antyoksydantem, redukującym szkodliwy wpływ wolnych rodników. Badania dowodzą, że te niepozorne grzyby wykazują silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu pozwalają na szybsze poradzenie sobie z wieloma różnymi infekcjami. Kurki to również świetne źródło witaminy B1 (nazywanej również tiaminą), która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Witamina B1 wspomaga odporność i łagodzi objawy stresu, ma ogromny wpływ na układ nerwowy i działanie mózgu. Duże ilości witaminy B1 powinny spożywać osoby, które borykają się z różnymi problemami układu sercowo-naczyniowego oraz są w grupie ryzyka występowania chorób takich jak nadciśnienie, zawały serca, udary i miażdżyca.