Trudno wyobrazić sobie prawdziwą Wigilię bez piernika. Zapach korzennych przypraw w kakaowym cieście, który po prostu musi rozejść się po domu, wprowadzając wszystkich w błogi, odświętny nastrój. Piernik bezglutenowy bez cukru z tego przepisu pieczony jest w najzdrowszej wersji – nie zawiera ani grama mąki pszennej i ani łyżeczki sypanego cukru. Oto pyszny przepis na „odchudzoną” wersję świątecznego piernika.
Piernik – jaki najlepszy?
Szkół pieczenia piernika jest wiele – jedni zagniatają ciasto z początkiem listopada, a potem, z ciekawością, tygodniami podglądają dojrzewającą w lodówce masę. Zapominalscy zdają się natomiast na przepisy z gatunku błyskawicznych, które mogą być do wykorzystania nawet tuż przed uroczystą kolacją. Niektórzy przekładają ciasto powidłami, inni natomiast zapiekają je z bakaliami.
Wszystkie te tradycyjne receptury łączy jednak wspólny mianownik: spore ilości mąki, cukru, miodu oraz masła, co niestety po i tak już obfitej uczcie staje się prawdziwym wyzwaniem dla naszego żołądka. Piernik z podanego przepisu nie zawiera ani grama mąki pszennej lub sypanego cukru.
Piernik bezglutenowy bez cukru
SKŁADNIKI:
– 130 g masła lub oleju kokosowego
– 130 g miodu
– 4 łyżki ksylitolu lub 60 g cukru trzcinowego
– ok. 1-2 łyżek przyprawy do piernika
– opcjonalnie 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
– 300 g mąki w proporcjach: 100 g ryżowej, 50 g kokosowej, 50 g migdałowej, 50 g ziemniaczanej, 50 g kukurydzianej
– 2 łyżeczki sody oczyszczonej
– 250 ml mleka roślinnego lub zwykłego
– opcjonalnie 2 łyżki jogurtu naturalnego
– opcjonalnie 1/2 szklanki posiekanych orzechów
– 2 jajka
– 50 g suszonych śliwek lub polewa czekoladowa: 1/3 szklanki mleka kokosowego lub śmietanki kremówki 36% + 100 g ciemnej czekolady.
WYKONANIE:
1. Piekarnik nagrzewamy do 175 stopni. Formę keksową o wymiarach 12 x 25 cm wykładamy papierem do pieczenia.
2. W garnku na małym ogniu roztapiamy masło z miodem, ksylitolem lub cukrem, przyprawą do piernika i kawą.
3. Zdejmujemy garnek z ognia i dodajemy wszystkie mąki razem z sodą, mieszamy dokładnie rózgą.
4. Dodajemy mleko, jogurt i orzechy, znów mieszamy, na końcu dodajemy jajka i jeszcze raz mieszamy.
5. Masę wylewamy do przygotowanej foremki, posypujemy pokrojonymi w cienkie paseczki śliwkami i wstawiamy do piekarnika.
6. Pieczemy przez ok. 40-45 minut, do suchego patyczka. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Przechowujemy w pojemniku na ciasto.
7. Ostudzone ciasto można polać polewą: w garnuszku podgrzewamy mleko kokosowe lub śmietankę razem z połamaną na kosteczki czekoladą. Cały czas mieszamy do rozpuszczenia czekolady i powstania gładkiej polewy.