Jak zrobić cydr w zaciszu domowym?

Wiele osób ma w swoim ogrodzie jabłonie. Mogą to być takie, które sami zasadzili w celach ozdobnych, albo starsze drzewo nieznanej odmiany. Ale jak często owoc tego drzewa jest właściwie wykorzystywany?
Czasami nie ma zachęty, zwłaszcza jeśli jabłka są zbyt ostre lub gorzkie, by je zjeść. Często jednak w naszym gorączkowym życiu ten owoc leży niechciany, gnije na ziemi lub dostarcza pokarmu ptakom i zwierzętom.

Cóż, po co pozwalać na marnowanie doskonałych owoców, skoro można cieszyć się ich cudowną sfermentowaną obfitością? Jak zrobić cydr? Produkcja cydru jest zasadniczo łatwym procesem, który można wykonać w zaciszu własnego domu.
Wystarczy kilka prostych elementów, aby zamienić bogactwo niechcianych jabłek w ich ostateczną formę – wspaniały cydr.
Jak zrobić cydr domowej roboty

Krok 1: wybierz jabłka

Jak zrobić cydr? Od czego zacząć? Do produkcji cydru można użyć dowolnego jabłka, ale trzeba zaakceptować fakt, że natura będzie decydować o tym, jaki będzie profil smakowy. Aby zrobić najlepszy cydr, musisz upewnić się, że owoce są dojrzałe.
Można to zrobić za pomocą prostego testu – kiedy możesz zostawić wgłębienie w skórce kciukiem, są gotowe do użycia w produkcji cydru. Co ważne również owoce muszą być czyste, aby nie wprowadzić bakterii psujących. Nie chcesz błota ani ptasiej kupy, więc umyj jabłka wężem lub zanurz je w wiadrze z wodą.

Krok drugi: ekstrakcja soku

Ten etap domowego procesu wytwarzania cydru jest prawdopodobnie najtrudniejszy ze względu na zapotrzebowanie na trochę sprzętu i / lub smaru. Idealnie jeśli będziesz mieć dostęp do młynka do jabłek – urządzenia zaprojektowanego do miażdżenia, siekania lub żucia jabłek na miazgę.
Jeśli robisz bardzo małą ilość cydru, możesz to zrobić, po prostu dzieląc jabłka na pół i wrzucając je do robota kuchennego przy użyciu najgrubszego ostrza.
Jest to jednak dość pracochłonne (nie wspominając o bałaganie). Inną bardzo prostą opcją jest umieszczenie owocu w wiadrze, zwanym „trubem”, i tłuczenie go dużym tyczkiem, aż zamieni się w miazgę. Sprzęt przed użyciem nie wymaga sterylizacji, należy go jednak dokładnie wypłukać.
Niezależnie od metodyki, ta miazga musi być wyciśnięta lub sprasowana, aby oddzielić sok od składnika stałego, co jest niepożądane. Odbywa się to poprzez wywarcie nacisku na miąższ i przecedzenie soku przez odpowiednie medium.
Najbardziej podstawową formą zestawu do tej części procesu jest prasa koszowa, którą można kupić dość tanio i łatwo. Jeśli chcesz wyprodukować setki, a nie dziesiątki litrów, najlepiej sprawdzi się mała prasa do opakowań.
Bez względu na rodzaj prasy, założenie jest takie samo: wywieranie nacisku. Wyciśnięty miąższ uwalnia sok, który przechodzi przez szmatkę, zapewniając najbardziej satysfakcjonujący przepływ soku, który można zebrać w wiadrze lub dzbanku.

Krok trzeci: fermentacja i dojrzewanie

Najpierw wybierz naczynie do fermentacji. Jeśli robisz małą ilość, idealny będzie gąsior o pojemności 4,5 litra.
W przypadku większej ilości możesz użyć 25-litrowego plastikowego pojemnika. Używając prasy koszowej, masz nadzieję, że uzyskasz 50-procentową wydajność soku: to znaczy, że każde 10 kg przetartych na miazgę i sprasowanych owoców odpowiada 5 litrom soku.
Upewnij się, że pojemnik jest wolny od resztek i dokładnie wypłukany przed wlaniem soku. Jeśli obawiasz się, że Twój pojemnik nadal nie jest super świeży, możesz użyć podstawowego środka dezynfekującego do podejścia z paskiem i szelkami.

Krok czwarty: butelkowanie

Preferowaną opcją jest butelkowanie cydru. Najpierw jednak absolutnie konieczne jest, aby nie pozostał żaden cukier. Jeśli cukier fermentujący jest obecny w butelce, butelka może eksplodować pod ciśnieniem.
Możesz sprawdzić brak pozostałości cukru za pomocą areometru. Jeśli odczyt na areometrze wynosi 1000, to możesz kontynuować.
Jeśli odczyt areometru jest większy niż 1.000, oznacza to, że pozostało jeszcze trochę cukru do fermentacji. Możesz zachęcić końcową porcję do fermentacji, umieszczając cydr w ciepłym miejscu (powyżej 20C).

Krok piąty: picie

Najważniejszy i najprzyjemniejszy krok ze wszystkich! Cydr może pozostać w najlepszym stanie przez co najmniej kilka lat, jeśli dwutlenek węgla z powodzeniem wypełni całą przestrzeń nad butelką.
Na zdrowie!