Fasolka po bretońsku to proste, popularne danie, które świetnie nadaje się na chłodniejsze wieczory. Rozgrzewa i syci na długo, a przy tym jest to potrawa wyjątkowo prosta w wykonaniu i niedroga. Przedstawiamy szybki przepis na idealną fasolkę po bretońsku!
Fasolka po bretońsku jak zrobić?
Składniki:
– 500g fasoli jaś
– 400g boczku wędzonego
– 400g kiełbasy
– 2 duże cebule
– 4 puszki pomidorów krojonych (lub około 1,5kg świeżych pomidorów)
– 50g koncentratu pomidorowego
– olej do podsmażania
– przyprawy: sól, pieprz, majeranek, papryka słodka, papryka ostra, ziele angielskie, liść laurowy
1. Dzień przed gotowaniem fasolki po bretońsku zamocz suchą fasolę w zimnej wodzie. Fasola powinna się moczyć około 12 godzin. Zalewając fasolę pamiętaj, że przez noc wchłonie ona dużą ilość wody, dlatego zalej ją w proporcjach około 1:3.
2. Po namoczeniu fasoli odlej pozostałą zawartość płynu i przepłukaj dokładnie pod zimną, bieżącą wodą.
3. Pokrój w kostkę boczek i kiełbasę. Na dużej, głębokiej patelni z rozgrzanym olejem dokładnie podsmaż oba produkty. Na tłuszczu zeszklij także drobno posiekaną cebulę. Na patelnię do boczku, kiełbasy i cebuli dodaj namoczoną fasolę i smaż przez kolejnych 10-15 minut.
4. Dodaj pomidory w puszcze lub pokrojone w kostkę świeże pomidory. Dopraw do smaku: dodaj łyżeczkę ostrej i słodkiej papryki (możesz też użyć papryki wędzonej lub chilli), odrobinę soli i pieprzu, 2-3 ziela angielskie i kilka listków laurowych. Do dania dodaj 3 duże łyżki koncentratu pomidorowego i całość gotuj na wolnym ogniu przez około 15 minut.
Fasolkę po bretońsku podawaj w małych miseczkach na gorąco. Świetnym dodatkiem do potrawy będzie świeże pieczywo.
Fasola jaś – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie
Jeśli chodzi o szybkie dania, takie jak fasolka po bretońsku jak zrobić już wiesz. Jednak warto również pamiętać, że fasola ma wiele wartości odżywczych, w szczególności dużą zawartość białka, które z powodzeniem może zastąpić białko z mięsa. Fasola to również prawdziwa bomba witaminowa – znajdują się w niej witaminy z grupy B, witamina A, E oraz C. Regularne spożywanie warzyw strączkowych doskonale wpływa na układ sercowo-naczyniowy, wspomaga odporność oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe, ze względu na dużą ilość naturalnych antyoksydantów. Fasola jaś polecana jest także osobom, które borykają się z problemem występowania wysokiego cholesterolu we krwi oraz podniesionego cukru, które mogą być powodem wielu poważnych chorób. Warzywa strączkowe są również świetnym źródłem błonnika, który reguluje pracę układu trawiennego, syci na długo oraz wspomaga odchudzanie.