Sznycel po wiedeńsku to jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych potraw kuchni austriackiej. Ten klasyczny kotlet, podawany w towarzystwie doskonałej sałatki ziemniaczanej, spotkamy w każdej dobrej restauracji w Austrii. Choć przypominać może nieco polskie kotlety schabowe, przepis na „Wiener Schnitzel” jest niezmienny od lat i wymaga nieco więcej pracy.
Czym jest sznycel po wiedeńsku?
Sznycel po wiedeńsku (Wiener Schnitzel) to tradycyjna potrawa kuchni austriackiej, którego przygotowanie kontrolowane jest przez specjalny, austriacki organ, zajmujący się produktami i daniami narodowymi. Oznacza to, że potrawa nazwana w ten sposób musi być przygotowywana według ściśle określonej receptury, a do jej przyrządzenia używać można jedynie wybranych składników. Sznycel po wiedeńsku to kotlet z cienko rozbitego płatu mięsa cielęcego, który smażony jest na głębokim tłuszczu na złoty kolor. Tradycyjnie podaje się go z ziemniakami w formie puree lub z charakterystyczną niemiecką sałatką ziemniaczaną.
W wielu austriackich restauracjach serwuje się jednak sznycle, które przyrządzone są z mięsa wieprzowego (schabu), a nawet z piersi kurczaka. Nazywane są one sznyclami w stylu wiedeńskim i ich podawanie gościom nie podlega restrykcyjnym przepisom. Warto pamiętać jednak, że nie jest to oryginalna potrawa, a jej nieco tańsza i prostsza wersja, która zyskała na popularności wraz z rozwojem turystyki.
Wiedeński sznycel jak zrobić?
Idealny sznycel po wiedeńsku charakteryzuje się przede wszystkim doskonałej jakości mięsem – delikatną, chudą cielęciną, którą następnie rozbija się młotkiem. Mięso doprawia się jedynie odrobiną soli i pieprzu, a następnie panieruje w mące, rozbitym i rozmieszanym jajku i bułce tartej. Najważniejszą częścią przygotowania potrawy jest smażenie – kotlety smaży się na dużej ilości mocno rozgrzanego smalcu, a w trakcie smażenia dodaje odrobinę masła klarowanego, dzięki czemu panierka zyskuje piękny, złoty kolor.
Sznycel jak zrobić, by przypominał on danie austriackie? Z pewnością kluczem jest podanie cielęcych kotletów. W Wiedniu do mięsa daje się odrobinę sałatki ziemniaczanej, którą przygotowuje się z pokrojonych w plastry, ugotowanych ziemniaków, zamarynowanych w mieszance octu i bulionu. Kotlet po usmażeniu można posypać odrobiną siekanej natki pietruszki lub zielonych liści kolendry. W wielu miejscach sznycle w stylu wiedeńskim serwuje się również w towarzystwie frytek, bukietu sałat, świeżych, soczystych surówek, a nawet jajka sadzonego (tzw. sznycel holsztyński).