Skrzyp polny i jego właściwości

Skrzyp polny jest rośliną od wieków wykorzystywaną w medycynie naturalnej. Zawiera on spore ilości substancji mineralnych, w tym krzem, który jest niezbędny nam do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykazuje on szereg właściwości zdrowotnych oraz oczyszczających. Dodatkowo jest pomocny w leczeniu wielu schorzeń i utrzymaniu włosów, skóry oraz paznokci w dobrej kondycji. Można stosować go na wiele sposobów, jednym z nich jest nalewka ze skrzypu polnego.

Skrzyp polny – jakie ma właściwości?

Ziele skrzypu jest jedną z najstarszych roślin na świecie. Rośnie on na wilgotnych łąkach i polach, często uznawany jest za chwast. Warto jednak lepiej poznać tę roślinę, ponieważ dostarcza ona organizmowi wielu witamin oraz związków mineralnych.

Skrzyp polny znany jest od czasów starożytnych, a stosowano go wówczas głównie w celu przyspieszenia gojenia ran. Ceniono go także w okresie renesansu. Uznawany jest za jedną z najstarszych roślin na świecie, naukowcy szacują jego wiek na blisko 300 milionów lat.

Obecnie wyróżnia się około 50 gatunków skrzypu polnego, ale tylko jeden z nich ma działanie lecznicze. Jest to właśnie skrzyp polny. Wyglądem przypomina on małą jodełkę i tak jest potocznie nazywany. Skrzyp łatwo można znaleźć na polach i łąkach, można go również samodzielnie zbierać oraz przygotowywać z niego domowe specyfiki.

Ziele skrzypu polnego zawiera przede wszystkim duże ilości krzemu oraz witaminy C, jak również: żelaza, manganu, fosforu, potasu i wapnia. Dodatkowo posiada w swoim składzie kwasy organiczne, między innymi jabłkowy, askorbinowy oraz krzemowy. Właśnie ten ostatni przyczynia się do utrzymania włosów, skóry oraz paznokci w dobrej kondycji.

Działanie skrzypu opiera się głównie na właściwościach moczopędnych oraz oczyszczających organizm. Odwary z herbaty wykonanej ze skrzypu polnego wykorzystuje się do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia oraz stłuczenia, wspomagają one bowiem regenerację tkanek. Z kolei płukanie naparem ze skrzypu polnego włosów – przeciwdziała łupieżowi.

Nalewka ze skrzypu polnego

Do zrobienia nalewki potrzebne będzie:

– 200 g skrzypu polnego

– 100 g cukru

– 0,5 – 0,8l wódki.

Zioła należy włożyć do słoika, zalać alkoholem, zasypać cukrem, a następnie odstawić na dwa tygodnie. Po tym czasie należy przefiltrować nalewkę przez gazę oraz odstawić na kolejne 3 miesiące – najlepiej w ciemnym i suchym miejscu. Nalewkę można pić lub wcierać w skórę głowy, aby przyspieszyć wzrost włosów oraz zlikwidowac łupież.

Zielę skrzypu polnego nie tylko poprawia urodę, ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie.