Ogromne obszary, które nie nadają się do uprawy oraz srogi klimat, spowodowały, że kuchnia mongolska składa się przede wszystkim z mięsa. Ten pokarm w surową zimę ma za zadanie zapewnić mieszkańcom przeżycie. Przyjęło się zatem, że im więcej tłuszczu zwierzęcego, tym lepiej. Mongołowie zatem każdego dnia spożywają kilogramy wołowiny, baraniny oraz koniny. Poza tym równie często spożywa się tam produkty mleczne oraz zboża. Czym jeszcze charakteryzuje się kuchnia mongolska przepisy, co w nich jest najczęściej zawarte?
Kuchnia mongolska przepisy – z jakich składników sie składają?
Potrawy są zazwyczaj zaledwie 2-3 składnikowe. Mongołowie, a przynajmniej ci mieszkający na stepach, rzadko dodają warzywa. Jeśli już to robią, zazwyczaj jest to cebula lub ziemniaki lub przyprawy. Obróbka mięsa też nie jest aż tak dokładna, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Każde mięso niestety jest dość twarde, więc do tego trzeba się po prostu przyzwyczaić . Dania kuchni mongolskiej są zazwyczaj jednogarnkowe. Zamawiając standardowe danie w Mongolii nigdy tak do końca nie wiadomo, co jest w środku, warto dla pewności dopytać.
Popularne, mongolskie dania to:
– buzy – Manti, które gotuje się dla pary
– gobgen masa w postaci korzenia sarana, gotowanego w mleku, z miodem i cukrem
– hashur – duże placki smażone w oleju
– Bahan – danie dla dzieci, które piecze się bezpośrednio w skórze
– tsuiwan – danie z makaronem gotowane na parze, a następnie smażone z warzywami i mięsem
– harshul – bulion na bazie gotowanej jagnięciny i podrobów z cebulą i mięsem, pokrojony na małe kawałki.
Wołowina po mongolsku w lżejszej wersji
SKŁADNIKI:
– wołowina dobrej jakości
– mąka kukurydziana – 3 łyżki
MARYNATA:
– oliwa – 3 łyżki
– czosnek – 3 ząbki
– sos sojowy – 1/2 szkl
– woda – 3/4 szkl
– cukier trzcinowy – 1/2 szkl
– imbir – ok 2 cm korzeń
– marchew – 1 szt
– ryż jaśminowy jako dodatek
– cebula dymka część zielona do posypania.
WYKONANIE:
1. Wołowinę kroimy w cienkie paski, przekładamy do miski, a następnie dokładnie obtaczamy w mące kukurydzianej.
2. W oddzielnej miseczce przygotowujemy marynatę: mieszamy ze sobą oliwę, przeciśnięty przez praskę czosnek, a także sos sojowy, wodę i cukier trzcinowy, posiekany imbir oraz pokrojoną w cienkie paski marchewkę.
3. Wołowinę łączymy z marynatą, przekładamy do naczynia żaroodpornego i dusimy pod przykryciem około 3 godzin w temperaturze 100 stopni.
4. Duszoną wołowinę podajemy z ryżem, posypujemy obficie szczypiorkiem, można także posypać nasze danie ziarnami sezamu.